İki Yüz Elli Kelime(Hodkâmlar)

Büyülü bir kağıda basılmış, her biri büyük akımları temsil eden seçkin ve eşsiz tam “iki-yüz-elli-kelime”, tıpalı bi’ şampanya şişesi içinde okyanusun engin sularında seyrediyor, burada zevk-i sefa içinde derûni tartışmalar düzenliyordu.

Onlara rast gelen bir korsanın anlattıklarına göre, kelimelerin kimi dünyaya hükmeden bir Kral’ın, kimiyse fıçıda yaşayan yoksul bir düşünürün ağzından kaçmıştı.


Yine bir gün kahvaltı sonrası konu her zamanki hakikati açıklama meselesine geldi. “Ben” kelimesi ayağa kalkıp, “Her birimiz şu yekpare kağıdın üzerine dizilmek suretiyle yer değiştirip, hakiki manayı bulmaya çalışıyoruz, fakat türlü denemelerimize rağmen halen bir nihayete eremedik. Derim ki başınızdaki kelime ben olayım, çünkü her şey benle başlar ve biter.”

Hodkâmcılığı savunan bu kelime, sözlerini bitirip yerine oturdu. Özgüven dolu konuşması ardındansa şişeyi bir sessizliktir aldı, götürdü. Derken içlerinden biri ayağa kalkıp tartışmaya devam edecekti ki tepelerine inen bir martıyla herkes bir kenara savruluverdi.

Üzerilerine konan koca kuş sanki onları anlıyormuşçasına her birine şöyle bir göz gezdirdi. Sonra biraz durup üzerlerine pisledi. Ardından umursamazca şişenin mantarını tırtıklamaya koyuldu. Seyirciler duruma şaşırınca “Durun yahu, daha bitmedi” dercesine gagasını bir tirbuşon gibi kullanarak tıpayı kaptığı gibi göğe yükseldi.

Tıpanın çıkmasıyla şişedekilerin ağzının da tavana yapışması bir oldu. Şaşkın bakışlara eşlik eden su, süratle açık kalan ağızlara çarparak içeriye doluyor, bir süngerin kucağına düşer gibi kağıda nüfuz ediyordu.


Bu sırada tıka-basa denizle dolan şişe dibe doğru batarken, kağıt üzerinde belli belirsiz kalan bir kelime hatırındaki son harfleri dizerek aklından şunları geçirdi:

“Dilsizler haberini, kulaksız dinleyesi
Dilsiz kulaksız sözün, can gerek anlayası

Dinlemeden anladık, anlamadan eyledik
Gerçek erin bu yolda, yokluktur sermayesi”

Mehmet Gökay Okutucu
25 Temmuz

Görsel kaynak: A Philosopher by Lamp LightJoseph Wright
https://www.wikiart.org/en/joseph-wright/a-philosopher-by-lamp-light-1769

(Visited 16 times, 1 visits today)